Dolní Životice zeměpisně leží v oblasti českého Slezska, které bylo až do poloviny 20. století národnostně převážně německé. Po vzniku samostatného Československa docházelo k výraznému posilování češství a jedním z názorných projevů narůstajícího organizovaného češství byl vzrůstající počet nově vzniklých tělovýchovných jednot Sokol. Tento trend se zákonitě odrazil i v životě obyvatel Dolních Životic.
5. října 1919 byla založena pobočka opavské sokolské jednoty – Sokol v Dolních Životicích (místní organizace Sokol se osamostatnila v r. 1924). V sále místního pohostinství Julia Haase se za pomoci opavských sokolů a místních občanů (Františka Moravce – řídící učitel místní školy a první starosta Sokola, Bedřich Datle, Valentin Kořený, Emil Jelen – učitel místní školy, Valentin Čech, Alois Konečný a František Pavlíček) sešel přípravný výbor a založil Sokol i u nás. Přes počáteční těžkosti vyplývající z absence cvičebního nářadí, místností k cvičení a faktu, že zdaleka ne všechny složky v obci přály sokolské myšlence, se jednota zdárně rozvíjela. Tělovýchovná činnost všech složek nové sokolské jednoty se zprvu odehrávala v sále místního pohostinství Julia Haase.
V r. 1925 byly zahájeny přípravné práce pro výstavbu místní sokolovny – byla zakoupena zemědělská usedlost č. p. 10 a byla zahájena její přestavba pro tělovýchovné účely.
28. října 1927 byla sokolovna slavnostně otevřena (jednalo se o jedinou sokolskou tělocvičnu v okrese). Sokolská jednota nebyla v obci vnímána jen jako tělovýchovná jednota, proto tělocvičná měla i jeviště, na kterém se odehrávala ochotnická představení, konaly se v ní oslavy a zábavy, byla zde veřejná čítárna, cvičila zde škola, promítalo zde kino „Svět“. O významu Sokola v životě obce svědčí i fakt, že právě k roku 1927 v něm bylo organizováno 66 mužů, 25 žen, 15 dorostenců a 7 dorostenek, 26 žáků a 19 žákyň (tj. 158 obyvatel obce).
Po nástupu komunistického režimu vznikala sjednocená (a politicky snáze kontrolovaná) tělovýchova. Pro Sokol v ní nebylo místa a organizace byla zrušena.
14. března 2001 proběhla v restauraci U Tomášků valná hromada Tělovýchovné jednoty Dolní Životice. Hlavním bodem programu byla další působnost jednoty. Valná hromada se usnesla všemi přítomnými členy založit Tělocvičnou jednotu Sokol Dolní Životice. Starostou Sokola byl zvolen Jan Šachteli, členy výboru Ing. Jan Skřont, Ing. Kamil Tengler, Jaroslav Doležel a Roman Radek. Znovu vzniklý Sokol se zaměřuje zejména na tělovýchovné akce – nohejbal, stolní tenis, šachy, florbal, orientační běh, badminton a fotbal. V r. 2009 bylo organizováno 70 členů (11 žáků, 3 dorostenci a 56 dospělých).
Naše jednota Sokol nedokázala provozovat a udržovat naší sokolovnu a proto v roce 2007 se sokolovna převedla za souhlasu Moravskoslezské župy a ČOS na obec, která se o ní stará dodnes.
V roce 2012 Sokol obnovil sokolský ples, který se pořádá každý rok, poslední roky jako „Sokolský maškarní ples“.
Od roku 2012 Sokol každoročně organizuje dětský karneval v místní sokolovně.
V roce 2016 vznikl divadelní kroužek pod vedením bratra Ing. Matěje Nováka. Také se uspořádal první ročník dolnoživotického vinobraní, jehož tradice přetrvává dodnes.
V současné době má jednota Sokol Dolní Životice 77 členů, starostou je od r. 2018 bratr Bc. Jakub Šachteli, jednatelem bratr Ing. Matěj Novák, místostarostou bratr Aleš Darda a předsedou odboru sportu sestra Mgr. Nikola Šachteliová.
Cvičení probíhá v kategoriích:
Další aktivity jsou: Memoriál Jana Šachteliho v přespolním běhu, drakiáda, turnaje v nohejbale, ples, dětský karneval, vinobraní, gulášfest, turnaje ve stolním tenise.
V OBCI DOLNÍ ŽIVOTICE PLATÍ ZÁKAZ PODOMNÍHO PRODEJE A NABÍDKY SLUŽEB dle Nařízení obce č. 1/2017 ze dne 11.9.2017
Návštěvnost:
ONLINE:2
DNES:337
TÝDEN:2590
CELKEM:1109853