V obci a jejím okolí se nachází několik zajímavých míst a památek, které si jistě zaslouží zmínku na našich stránkách.
Jedná se o starobylé slovanské hradiště postavené poddanými zakladatele Životic rytíře Siboty. Takovéto tvrze byly Slovany stavěny v nepřístupných močálovitých místech stejně jako tomu bylo v Životicích. V r. 1241 byla tvrz krutě poničena Tatary. Kolem roku 1850 bydlel v domku vedle tvrze pan učitel Jan Polák, jehož jméno se vyskytuje v zápisech Gruntovních a jiných knih- odtud "Polákovo kolo".Dle dochovaných zbytků vodní tvrze lez usoudit, že Životice jsou nejstarší osadou na řece Hvozdnici.
Kříž je v současnosti umístěn vedle mostu přes řeku Hvozdnice na ulici Štáblovská. Původně stále kdesi v poli a o jeho umístění na pilíř mostu se zasloužil hrabě Kamil Razumovský. Vznik takovýchto křížů souvisí s dávným právem- jsou to kříže pokání neboli smírčí kříže. Bývaly umístěny v místě, kde se stala vražda nebo došlo k neštěstí.
Zámek v Dolních Životicích byl postaven svobodným pánem Karlem Františkem Orlíkem z Laziska, který vlastnil Životice od r. 1721 do roku 1770. Byl vybudován v barokním slohu. Měl 47 pokojů, 4 velké sklepy a 2 kuchyně. Později byly přistavěny boční věže. Kolem stavby byl vysazen okrasný park francouzského typu. Roku 1800 byl z finančních důvodů zámek prodán rodině Larisch-Monichů, která vedle dalších stavebních úprav (oranžerie) založila také užitkové zahradnictví a sad. Budova se tehdy skládala ze dvou křídel ve tvaru "L". V roce 1897 získal koupí zámek hrabě Kamillo Razumovský, který se zasloužil o další rozkvět a hospodářský rozvoj zámku náležejícího k velkostatku. Po II. světové válce převzala zámek okresní správa a propůjčila ho české Charitě (ústav pro duševně nemocné děti). Po roce 1950 spravovala zámek armáda, která využívala prostory jako kasárna (jednotky PTP). Od roku 2000 je objekt zámku využíván jako sociální ústav pro mentálně postižené muže.
Tato stavba je všeobecně považována za pozoruhodnou památku. Byl postaven v raně gotickém slohu rodinou Razumovských. Silueta je rozčleněna do partií rozličné výšky, vnějšek je řešen různými přístavky a akrýři. Lze zde pozorovat prvky románské, gotické, barokní i lidové. Na západní straně kostela jsou vstupní dveře do podzemní hrobky hrabat Razumovských. Mohutný oltář situovaný i s věží na západní straně kostela je vyřezán ze dřeva v gotickém slohu. Kostel netvoří jen viditelnou dominantu obce, ale je i její nejvzácnější kulturní památkou. Byl vysvěcen v roce 1908.
Stavba pochází z roku 1769. Vystavět ji dal na místě tehdejší kaple opředené místními pověstmi o její zázračnosti tehdejší držitel Životic svobodný pán Karel Orlík z Laziska jako dík za své uzdravení z těžké nemoci. Kaple se stala poutním místem. Poutě se konají do dnešní doby na svátek Povýšení svatého kříže- 14.září, kdy se schází procesí z blízkého i dalekého okolí.
Kaple byla postavena r. 1768 Karlem Františkem Orlíkem namísto původní obecní zvonice. Situována byla při severozápadním okraji obce, nedaleko rozcestí císařské silnice, cesty do Životic a hertického dvora. Původní podoba není známa. Dle dochované skicy z r. 1836 se jednalo o malou kapli obdélného půdorysu s půlkruhovým zakončením. V letech 1992 - 1995 se uskutečnila gerální rekonstrukce kaple. V závěru r. 2003 prohlásilo ministerstvo kultury ČR za kulturní památku hertický zvon z r. 1761, který je umístěn v kapli.
V OBCI DOLNÍ ŽIVOTICE PLATÍ ZÁKAZ PODOMNÍHO PRODEJE A NABÍDKY SLUŽEB dle Nařízení obce č. 1/2017 ze dne 11.9.2017
Návštěvnost:
ONLINE:2
DNES:342
TÝDEN:2595
CELKEM:1109858